Pielęgnacja ogrodów - konserwacje

zimowy/wczesnowiosenny lifting ogrodów

Wszystkie moje obecne i przyszłe Klientki (a zwłaszcza ich mężowie) wiedzą doskonale, że o urodę trzeba dbać - i że jest to dosyć kosztowne. Również uroda ogrodu wymaga pielęgnacji. Oczywiście istnieje swego rodzaju idea (stylistyka) „tajemniczego ogrodu”, gdzie pozostawiona sama sobie natura tworzy niepowtarzalny nastrój. Spróbujcie jednak żyć w domu otoczonym takim ogrodem, zwyczajnie się nie da.

Jeżeli Klient ponosi koszty związane z założeniem ogrodu, oczekuje również, że ogród ten będzie właściwie wyglądał przez wiele lat. Niestety, wymaga to sporych nakładów, czy to pracy własnej Klienta i jego rodziny, czy też finansowych na usługi profesjonalnych ogrodników. 

Zależnie od stylu ogrodu, rodzaju nasadzonych roślin a zwłaszcza od oczekiwań jego właściciela pielęgnacje nasadzeń i trawników prowadzę albo w formie regularnych wizyt w ustalonych terminach bądź też na zasadzie doraźnych interwencyjnych zabiegów sezonowych.
Jeżeli właściciele ogrodu radzą sobie z jego podstawową codzienną obsługą (są również tacy, którym sprawia to dużo radości i traktują pracę w swoim ogrodzie jako hobby) wystarczy abym zajrzał do ich ogrodu z sezonową wizytą.

Wszelka materia organiczna (obcięte gałęzie, zgrabione liście, trawa z trawnika) o ile nie może być zagospodarowana na działce Klienta choćby w formie kompostu jest przeze mnie wywożona i kompostowana tak, że moi Klienci nie muszą martwić się co zrobić z hałdami chwastów i badyli. 

Są dwa okresy kiedy pielęgnowanie i konserwowanie ogrodu wymaga pewnego profesjonalizmu i dużego nakładu pracy: 

  • wiosenna pielęgnacja ogrodu polegająca na przycinaniu i formowaniu roślin, pielęgnacji trawnika (wertykulacje, areacje, podsiew i regeneracja trawnika) wiosennych opryskach oraz ogólnym porządkowaniu terenu po zimie.
  • przygotowanie ogrodu do zimy, w tym terminie wykonujemy mocne cięcia niektórych roślin, ostatnie koszenia trawników, chemiczne zabezpieczenie roślin iglastych przed owadami ssącymi a wrzosowisk przed chorobami grzybowymi. No i oczywiście usuwanie jesiennych liści i zamierających części bylin.

Bywają sytuacje kiedy trzeba dokonać szybkiego „liftingu” ogrodu. Wykonujemy wtedy szybkie zabiegi pielęgnacyjne i porządkowe na zasadzie swoistego pogotowia ogrodniczego. W razie konieczności pielęgnacji i redukcji koron dużych drzew oraz przy usuwaniu drzew trudnych współpracuję z fachowcami wykonującymi tego typu zabiegi metodą alpinistyczną i przy użyciu wysięgnika.


AWR Ogrody niebanalne
01-490 Warszawa 
ul. Ebro 51