Ogrody leśne

Ogród leśny-można powiedzieć, że to moja specjalność.

Akurat ten typ ogrodów pozwala mi harmonijnie łączyć oba moje zawody i jednocześnie pasje. Licząc z okresem nauki w technikum leśnym to już 40 lat w mundurze leśnika i mniej więcej tyle samo zainteresowania ogrodami,

dendrologią i roślinami ozdobnymi. Coś takiego musi pozostawić nieodwracalne zmiany w mózgu. I pozostawiło: ilekroć trafia się klient z działką leśną bądź przylegającą do lasu, albo choć z kilkoma sosnami czy jedną krzywą brzozą, jestem w swoim żywiole.

Nie jest to jednak łatwy rodzaj ogrodu, tak się jakoś złożyło, że lasy rosną u nas na kiepskich suchych i piaszczystych glebach (czasem trafia się bagienko, ale to tylko pogarsza sprawę). No i drzewa; owszem piękne, owszem nadają charakter miejscu, ale z drugiej strony zacieniają, konkurują o każdą kroplę wody, sypią liśćmi lub igliwiem. A życie na takiej leśnej działce też nie jest łatwe. Gleba pokryta cienką warstwą ściółki i mchem po kilku przejściach czy godzince gry w piłkę bezpowrotnie zmienia się zależnie od pogody w pył lub brudne błoto. Czym mniejsza działka, czym więcej funkcji chcemy wpisać w jej przestrzeń - tym prędzej dewastujemy zastaną ubogą na ogół roślinność. Niestety większość marzeń o zgodnym z naturą życiu wśród drzew zbieraniu własnych grzybów i wąchaniu leśnych kwiatów, w realiach nawet sporych 3-4 tys. metrowych działek okazuje się być mrzonką. Z takim terenem trzeba się po prostu dogadać, a jak tu się dogadać, kiedy zwyczajnie nie zna się języka. A ja przez całe życie ten język poznawałem, więc mogę być kimś w rodzaju tłumacza.

Zagospodarowanie leśnej działki wymaga sporo pracy i na ogół niemałych nakładów, ale jednocześnie daje ogromną satysfakcję. W efekcie posiadamy ogród inny niż wszystkie.


AWR Ogrody niebanalne
01-490 Warszawa 
ul. Ebro 51