OGRODY, TWORZENIE I PROJEKTOWANIE OGRODÓW,

OGRODY JAPOŃSKIE

Ogrody japońskie
Kiedyś zafascynowały mnie swoją surową prostotą i niezwykła dalekowschodnią egzotyką. Obecnie cenię je przede wszystkim za ich niezwykłą elastyczność. Teraz już wiem, że nie wystarczy rozsypać kilka ton żwiru, ułożyć parę kamieni i posadzić kilka krzywych kosodrzewin.
Prawdziwy ogród japoński to nastrój, kompozycja i klimat.


Doświadczenia zdobyte przy budowaniu i pielęgnacji tego typu założeń przenoszę również do innych rodzajów ogrodów. Zwłaszcza sztuka cięcia i formowania drzew i krzewów zaczerpnięta z ogrodów japońskich, okazuje się bezcenna przy ograniczaniu rozmiarów drzew rosnących w zbyt małych ogrodach. Takie ogrodowe „bonazaje” znakomicie prezentują się w ogrodach naturalistycznych, przypominają zresztą naturalne formy sosny kampinoskiej.


Ogrody japońskie Ogrody japońskie


Ogrody japońskie Ogrody japońskie Ogrody japońskie

Ogród inspirowany japońską sztuką ogrodową nie może obyć się bez pewnego sztafarzu kojarzącego się z tego typu założeniami. Czasem wystarczy trochę bambusa, kilka odpowiednio przyciętych i pomalowanych listewek aby zwykłej banalnej altanie ogrodowej nadać "egzotyczny, dalekowschodni" charakter.


Ogrody japońskie Ogrody japońskie Ogrody japońskie


Ogrody japońskie Ogród japoński

Ogród japoński Ogród japoński

Nieodłącznym atrybutem takich ogrodów są ciekawie uformowane kamienie, żwir i specyficznie prowadzone rośliny.


Ogród japoński Ogród japoński


Ogrody japońskie Ogrody japońskie Ogrody japońskie


Podobnie jak w każdym założeniu ogrodowym także i tutaj niezwykle istotne jest budowanie nastroju. Wymaga to nieomal iluzjonistycznych sztuczek i stosowania różnego rodzaju "materiałów zastępczych". Nie potrafię zmusić mchu aby urósł w nowozałożonym ogrodzie (choć na trawnikach trudno się go pozbyć). Sadzę więc saginę i cierpliwie czekam na pojawienie się prawdziwego mchu.


Ogród japoński

Ogrody niebanalne © 2009